Dnes je 20.2.2019, svátek má Oldřich a zítra Lenka
Menu

Dětské hřiště Tlustovousy

13.1. 2018 byla podána žádost o dotaci z Programu obnovy a rozvoje venkova, dotační titul č. 2. Obec dotaci na hřiště nedostala, bude opět žádat v nejbližší době.

Cílem projektu je vytvořit dětské hřiště pro děti všech věkových skupin.  Pro umístění byl zvolen pozemek  č. parc. 5/2 naproti truhlárně (viz. mapa obr.1). Tento pozemek obci darovala MUDr. Marie Mohaplová, Ing. Jan Vojta a Ing. Ondřej Vojta.  Díky nim bude obec moci zřídit dětské hřiště přímo ve středu obce, blízko lokality Na statku a také vytvořit upravenou náves, která zde doposud  chybí.

 

Na pozemku se nyní nachází odhadem 700 t odpadu ve formě hlíny a kamenů, který  bude během srpna 2017 na náklady obce odvezen.  Přilehlá zeď, která je bohužel v desolátním stavu, bude zbourána. 

Rádi bychom, aby zde vzniklo dětské přírodní hřiště z akátového dřeva, o kterém se tvrdí, že vydrží na věky.

 

Pro nejmenší děti nebude chybět pískoviště, dvě pružinové houpačky a závěsná houpačka se sedákem pro malé i starší děti.

pískoviště

pružinová houpačka

    

Pro ty starší je navržena věž se skluzavkou (s výškou podesty 1 m) s netradičními výstupy vzhůru např. bude možné vyskákat po kůlech nebo vylézt po položeném kmeni, řetězovém žebříku  nebo klasickém dřevěném žebříku.  

 

Nebude chybět ani vahadlová houpačka.

     

Dále je navržena 11 m dlouhá lanová dráha, která se skládá z řetězového mostu, dřevěného mostu, soustavy dvou lan a přechodu přes šikmé kmeny.

Pro nejstarší děti je navržena tzv. slackline. Jedná se o 5-7 m dlouhé lano, natažené mezi dvěma kůly jen několik centimetrů nad zemí, po kterém se chodí. Děti (možná i někteří rodiče) si zde prověří svůj smysl pro rovnováhu a správné držení těla. Dále je pro ty starší  děti navržen bolder na lezení o výšce 2 m ve tvaru písmene L. Nebudou chybět ani lavičky pro odpočinek.

 

slackline

bolder

Hřiště by mělo být oploceno nízkým  gabionovým plotem.

V červnu 2017 bylo požádáno o dotaci z fondu Nadace ČEZ, která nám bohužel nebyla přidělena. V prosinci 2017 budeme znovu žádat o dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj (program podpora obnovy a rozvoje venkova). V případě získání dotace bude realizace hřiště naplánována na  léto 2018.

V sobotu 4. listopadu 2017 se sešlo asi 10 rodičů, aby začalo se stavbou gabionového plotu kolem budoucího dětského hřiště.

 

Při úklidu pozemku zůstalo na pozemku větší množství kamenů, které by bylo možné pro stavbu gabionů využít. Podle výpočtů by měla být varianta výstavby plotu z gabionů svépomocí levnější, než odvoz kamenů a následné vystavění jiného typu oplocení. Jedná se o nízké gabiony o výšce 1 m, kde nebude třeba zbudovat opěrné sloupy. Plot nebude pevně spojen se zemí.

Navrhovaná šířka je 0,5 m a výška 1 m, povrchová úprava pletiva je s prodlouženou životností, délka strany kopírující silnici je 31 m a kratší strana je cca 15 m, ta se bude stavět až v další fázi. Budou vždy vystavěny 3 m gabionu, 2 m bude pouze zadní stěna koše, gabionová síť 2 x 1 m, a uprostřed v zemi zasazené rostliny.