Dnes je 9.3.2021, svátek má Františka a zítra Viktorie
Menu

Historie

V roce 2017 byla vydána publikace Dějiny Tuklat a Tlustovous autora Jana Psoty (PSOTA, Jan, ml. Dějiny Tuklat a Tlustovous. Vydání první. Úvaly: Obecní úřad Tuklaty, 2017. 160 stran. ISBN 978-80-270-1573-3).

K prodeji za 150 Kč na Obecním úřadě v Tuklatech, Infocentru Český Brod, podatelně Městského úřadu Úvaly.

Společně s kronikou obce od roku 1669 Paměti obcí Tuklaty a Tlustovousy za zvýhodněnou cenu 350 Kč.

 

V obci se nachází několik zajímavých staveb zapsaných na seznamu kulturních památek ČR.

FARA

Přirozfaraenou dominantou obce je fara, kterou roku 1729 vystavěl farář Václav Pečený. Výstavbu financovala vévodkyně Marie Terezie Savojská z Lichtenštejna, majitelka škvoreckého panství, jehož součástí Tuklaty bývaly.

Ve věci výstavby fary panují stále nejasnosti, proč má fara tak náročnou architektonickou formu s centrální částí a s věncem křídel ve tvaru svatoondřejského kříže, které lze spatřit jen u velkých reprezentativních panských sídel té doby, jako například v zámku v Liblicích, Chlumci nad Cidlinou (Karlova Koruna) či ve Veltrusích, a  proč nebyla tuklatská fara postavena jako většina jejích barokních sester, tedy jako běžná jednopatrová stavba na obdélném půdorysu.

Fara byla do r. 1953 obývaná místním farářem. Po jeho smrti byla fara využívaná různým způsobem, sloužila mimo jiné i jako sklad knih. Po toto období došlo k jejímu silnému zanedbání, včetně devastace štukových výzdob či likvidace barokních kachlových kamen. Fara je od počátku 90. let ve vlastnictví obce. V současnosti prochází postupnou rekonstrukcí na společenské centrum se dvěma sály a několika dalšími menšími místnostmi pro spolkovou a společenskou funkci.

 

 

KOSTEL NAROZENÍ SV. JANA KŘTITELE

kostelJiž ve 14. století zde stával kostel, na jeho místě byl po roce 1688 postaven barokní Narození Sv. Jana Křtitele. Kostel prošel po r. 1989 rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2016 byla dokončena oprava varhan.

 

 

 

ZVONICE

zvoniceNa návrší  vedle fary a kostela se nachází původně obranná tvrz, nyní zvonice, která byla postavena ve 14.století a barokně byla přestavena v 17. století.

Uvnitř zvonice se nacházejí dva mohutné zvony, které se stále denně využívají k oznamování poledne.

Zvonice posloužila k prvnímu historickému zaměření českých obcí a měst, kterou prováděl významný český matematik, fyzik a astronom František Ignác Kasián Halaška r. 1819 pomocí námořního sextantu.

 

BAROKNÍ SOCHY

Za povšimnutí stojí také dvě barokní sochy z roku 1717 a 1746, které se nacházejí před budovou fary.  V roce 2010 byla Kulturním sdružením Tuklaty- Tlustovousy podána žádost o dotaci na obnovu a záchranu dvou památek v obci Tuklaty.

Socha Panny Marie Neposkvrněné   

sochaO opravě této sochy se traduje příběh o nenaplněné lásce, kdy se bohatý sedlák Václav Hamták zamiloval do chudé dívky. Nerovnému sňatku jejich rodiče nepřáli a tak jejich láska skončila tragicky. Nejprve napsali dopis na rozloučenou, kde uvedli, že je jejich přáním, aby byli pochováni vedle sebe. Václav nejprve zastřelil svou milou a poté sebe. Oba pohřby se konaly ve stejný den. Podle pověsti koně vezoucí Václava sami zastavili, aby dali přednost povozu vezoucímu jeho milou. V této době platilo, že sebevrazi nesměli být pohřbeni do hrobu, ale za hřbitovní zdí. A tak aby rodiče mohli svého syna Václava pohřbít v rodinné hrobce, museli na své náklady opravit sochu Panny Marie Neposkvrněné.

 

Sv. Jana Nepomuckého

Socha byla vystavěna v roce 1746 místním farářem Václavem Pečeným na počest odchodu bavorských a francouzských vojáků, kteří v Čechách operovali během války o rakouské dědictví.