Dnes je 24.4.2018, svátek má Jiří a zítra Marek
Menu

Cesta k Baumanovu kříži

Známe ji jako cesta Slezská. Polní cesta, která začíná u kříže za farou a vede do polí severně za Tuklaty. Asi po 1,5 km zatáčí doleva a končí u silnice Tlustovousy – Horoušánky pod tlustovouským mlýnem.

Tato část je již dnes vyasfaltovaná. Tyto úpravy povrchu zajišťuje Pozemkový úřad v rámci obnovy cest k pozemkům. Ve stejné úpravě se bude pokračovat i na zbytku cesty a tak se v nejbližší době dočkáme asfaltového povrchu v celé délce této cesty. Asfaltová cesta bude příjemnější pro cyklisty, bruslaře, skateboardisty… ale také vandaly a černé skládky. Bohužel je nutno říct, že těm druhým zkvalitnění cesty možná přispěje, ale okolí umí devastovat i za současného stavu cesty. Jde hlavně o opakované ničení tzv. Baumanova kříže. Kříž byl naštěstí zatím vždy opraven.

Historie Baumanova kříže není tak dlouhá, jak by se z použitých materiálů mohlo zdát. V místě pěkného výhledu do okolí byl postaven až v roce 1991 na paměť rodiny Baumanovy z Horoušan, jak uvádí Jan Psota ml. ve své knize Drobné památky Úval a okolí. Rodina Baumanova byla během Heydrichiády popravena za přechovávání parašutistů. Jednotlivé části kříže darovali obyvatelé z Tuklat a Úval. Litinový kříž byl ulomený už jednou, v roce 1998. Po deseti letech jej pan Krupka nalezl pohozený v poli a vymyslel a realizoval způsob, jak litinový kříž vrátit zpět. V létě 2015 litinový kříž zmizel a tentokrát definitivně. Pan Krupka zase vymyslel, jak na to: plastového Ježíše snad už nikdo nevezme! Kříž stojí před remízkem, kterému se říká Ryšánkův les. Rodina Ryšánkova patřila do r. 1948 k významným tuklatským statkářským rodinám.

Cesta kolem Baumanova kříže ale snad ožije cyklisty, plánuje se i znovuobnovení polní cesty na již Břežanském katastru, takže budeme moci v nejbližší době bezpečněji a příjemněji putovat mezi těmito obcemi mimo rušné silnice.

Dnešní inspirace na výlet je sice ještě vizí budoucnosti. Plaketa, která na Baumanově kříži zůstala, je  moudro překlenující časy a musíme je mít stále na paměti: ŽIVOT JE DAR.

3.png