Dnes je 21.11.2017, svátek má Albert a zítra Cecílie
Menu

Dětské hřiště Tlustovousy

Cílem projektu je vytvořit dětské hřiště pro děti všech věkových skupin.  Pro umístění byl zvolen pozemek  č. parc. 5/2 naproti truhlárně (viz. mapa obr.1). Tento pozemek obci darovala MUDr. Marie Mohaplová, Ing. Jan Vojta a Ing. Ondřej Vojta.  Díky nim bude obec moci zřídit dětské hřiště přímo ve středu obce, blízko lokality Na statku a také vytvořit upravenou náves, která zde doposud  chybí.

Na pozemku se nyní nachází odhadem 700 t odpadu ve formě hlíny a kamenů, který  bude během srpna 2017 na náklady obce odvezen.  Přilehlá zeď, která je bohužel v desolátním stavu, bude zbourána.

Rádi bychom, aby zde vzniklo dětské přírodní hřiště z akátového dřeva, o kterém se tvrdí, že vydrží na věky.

Pro nejmenší děti nebude chybět pískoviště, dvě pružinové houpačky a závěsná houpačka se sedákem pro malé i starší děti.

Pro ty starší je navržena věž se skluzavkou (s výškou podesty 1m) s netradičními výstupy vzhůru např. bude možné vyskákat po kůlech nebo vylézt po položeném kmeni, řetězovém žebříku  nebo klasickém dřevěném žebříku.  Dále je navržena 11 m dlouhá lanová dráha, která se skládá z řetězového mostu, dřevěného mostu, soustavy dvou lan a přechodu přes šikmé kmeny. Nebude chybět ani vahadlová houpačka.

Pro nejstarší děti je navržena tzv. slackline. Jedná se o 5-7m dlouhé lano, natažené mezi dvěma kůly jen několik centimetrů nad zemí, po kterém se chodí. Děti (možná i někteří rodiče) si zde prověří svůj smysl pro rovnováhu a správné držení těla. Dále je pro ty starší  děti navržen bolder na lezení o výšce 2m ve tvaru písmene L. Nebudou chybět ani lavičky pro odpočinek.

Hřiště by mělo být oploceno pouze nízkým plotem, který bychom rádi nechali porůst stále zeleným břečťanem.

V červnu 2017 bylo požádáno o dotaci z fondu Nadace ČEZ, která nám bohužel nebyla přidělena. V prosinci 2017 budeme znovu žádat o dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj (program podpora obnovy a rozvoje venkova). V případě získání dotace bude realizace hřiště naplánována na  léto 2018.

V sobotu 4. listopadu 2017 se sešlo asi 10 rodičů, aby začalo se stavbou gabionového plotu kolem budoucího dětského hřiště. 

Při úklidu pozemku zůstalo na pozemku větší množství kamenů, které by bylo možné pro stavbu gabionů využít. Podle výpočtů by měla být varianta výstavby plotu z gabionů svépomocí levnější, než odvoz kamenů a následné vystavění jiného typu oplocení. Jedná se o nízké gabiony o výšce 1 m, kde nebude třeba zbudovat opěrné sloupy. Plot nebude pevně spojen se zemí.

Navrhovaná šířka je 0,5 m a výška 1 m, povrchová úprava pletiva je s prodlouženou životností, délka strany kopírující silnici je 31 m a kratší strana je cca 15 m, ta se bude stavět až v další fázi. Budou vždy vystavěny 3 m gabionu, 2 m bude pouze zadní stěna koše, gabionová síť 2 x 1 m, a uprostřed v zemi zasazené rostliny.

  

Obr.1. umístění hřiště:

 

Umístění
Název: Umístění
Velikost: 133 KB

 

Ukázky navržených herních prvků:

 

 

Herní prvky
Název: Herní prvky
Velikost: 9 MB